• ASP.NET Core 1 – قسمت 36
ASP.NET Core 1 – قسمت 36
1395/02/09 - 15:55:26 // MVC 5 & 6 // 3 نظر // 4081 بازدید

در این قسمت باید به بررسی تنظیمات Identity بپردازیم تا بتوانیم از تواناییهای آن در کنترل کاربر و ... استفاده نماییم.

بسمه تعالی

ASP.NET Core 1 قسمت سی و ششم

در این قسمت باید به بررسی تنظیمات Identity بپردازیم تا بتوانیم از تواناییهای آن در کنترل کاربر و ... استفاده نماییم.

اگر پروژه را از اول از نوع Empty Project انتخاب نکرده بودیم ، این امکان وجود داشت که خود VS.NET برای ما بستر Identity را مثلن بر روی Individual بسازد و حتی View ها را هم برای ما ساخته بود و الان میشد از آن استفاده کرد ، ولی من پروژه را Empty انتخاب کردم تا همه چیز را از صفر بسازم . تنظیمات Identity اندکی کار دارد ، ولی سبب درک بهتر شما خواهد شد.

اولین قدم که در تصویر قرمز رنگ کرده ایم ، برقرای و نصب Dependency هاست .

پس از نصب نیازمندیها نوبت به ایجاد Custom User Class خواهد بود .

 
 
پس از ایجاد کلاس User نوبت به دستکاری در DbContext و ارث بری از Identity Frame Work میباشد.

 
 
 

خوب پس از ایجاد تغییرات لازم در DbContext ، باید Identity Services را در سطح پروژه برقرار کنیم.

 
 
 

در اصل باید یکسری تغییرات در Startup.cs بر قرار شود و در ضمن سرویس باید به Controller ها Inject شود . مرحله آخر ، پیاده سازی Identity Middle Ware خواهد بود . Middle Ware وظیفه برقراری رابطه با Coockie ساخته شده و در کنار آن جلوگیری از نمایش پیام 404 در موارد عدم وجود دسترسی را خواهد داشت .

 
 
 

قدم اول قرار بود Dependency ها باشد . ظاهرن باید به سراغ Project.Json برویم مشابه زیرخط دستور زیر را اضافه کنیم.

 
 
 

خوب قدم اول که ساده بود. تحرک بعدی ایجاد کلاس User است .برای اینکار باید کلاس مورد نظر در فولدر Entities ایجاد شود . پس از ایجاد کلاس ، نوبت اضافه کردن Property ها میباشد . در اینجا من از IdentityUser ارث بری میکنم و از Default Property های آن استفاده خواهم نمود.

 
 
 

خوب بروی کلاس IdentityUser بروید و F12 بزنید تا Metedata مربوطه را مشاهده کنید .

 
 
 

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید ، نوع Primary Key در سطح این Entity یک String است و میتوان آنرا حتی عوض کرد . حالا باز بر روی کلاسی که با فلش مشخص شده باز F12 بزنید . نتیجه مثل زیر خواهد بود.

 
 
 

فیلدهای کلاس را ببینید . اینها مشخصات و خواصی است که User خواهد داشت . امکان تغییر و دستکاری همه اینها وجود دارد ، ولی من در حال حاضر باید از همینها استفاده و ادامه دهم.

حالا وقت دستکاری DbContext و ایجاد ارث بریها و تنظیمات لازمه برای آن است . به جای ارث بری از DbContext ، از IdentityDbContext ارث بری خواهیم کرد . وقتی از این آیتم ارث بری کنم ، میتوانم یک کلاس را به عنوان کلاس واسط User Store معرفی کنم. خوب تنیظیمات این قسمت مانند شکل زیر خواهد بود.

 
 
 

وقتی بر اساس این کلاسها و مبتنی بر Migration جداول جدید ساخته شود ، خواهید دید که یکسری جدول دیگر برای Role ها و ... هم ساخته خواهد شد .

حالا وقت مراجعه به Startup.cs و تبت سرویس میباشد . تغییرات لازمه در شکل زیر مشهود است .

 
 
 

دقت کنید این 2 خط کد سبب افزوده شدن Identity با ورودی دو آیتم User و IdentityRole می باشد که وضعیت Role ها فعلن در مبحث ما نمیگنجد . خط کد دوم هم سبب ثبت EntityFrameWorkStore مبتنی بر DbContext میگردد.

همانطور که گفتیم ، به Add کردن Middle Ware هم نیاز داریم . جای قرار گرفتن خط کد Middle Ware هم مهم است . چرا که در صورت جایگذاری اشتباه یا حتی تقدم و تاخر اشتباه ، مثلا ممکن است بعد از پایان یک Request تازه بخواهیم آنرا بررسی امنیتی کنیم و این یعنی خطا و مشکل . جای اصولی برای این کار ، قبل از استفاده از تحرکات درون Controller است . مطابق تصویر زیر عمل کنید .

 
 
 

خوب جای صحیح این خط کد هم در تصویر مشخص شد . آیا الان میشود پروژه را Run و تغییری مشاهده کرد ؟. جواب خیر است . هنوز جداول User و ... ساخته نشده و نیازمند عملیات Migration است که در بخش بعدی به آن هم رسیدگی خواهیم کرد . الان فقط یک Ctrl+Shift+B بزنید و از کامپایل صحیح پروژه مطمئن شوید که خطای خاصی نباشید . کدهای من که صحیح بود و سورس را برای شما هم میگذارم.

دانلود سورس پروژه

علی کلاهدوزان
معرفی نویسنده : علی کلاهدوزان

سلام بر دوستان ،
شاید رایج است به عنوان پروفایل کاربر ، چند خطی راجع به خودم بنویسم ، ولی وضعیت کاری و سوابق من با یک جستجوی ساده در گوگل مشخص خواهد شد ، لذا سرتان را با مطالب بی مورد به درد نیاورم بهتر است . اگر نکته خاصی لازم بود بدانید در قسمت "ایلیا سافت در یک نگاه" به احتمال زیاد یافت خواهد شد . جزئیات بیشتر را سوال کنید ، آدرس ایمیل Ali@Kolahdoozan.com همیشه جوابگوی شماست .امیدوارم از مطالب سایت استفاده کرده باشید . شاد و پیروز باشید .

امتیاز به مطلب
           
نظرات کاربران
 • ناشناس
  1395/02/14 - 22:10:26

  0
  1
  عذر میخوام در صورتی که بخوایم خودمون سیستم کاربری سایت رو پیاده سازی کنیم پیشنهاد شما چیه؟ من کاری که کردم این بود که یه جدول برای ذخیره اکشن ها گرفتم و یه جدول واسط هم برای اینکه مشخص کنه چه رولی چه اکشنی رو دسترسی داره و این بررسی دسترسی رو در متد OnActionExecuting انجام دادم ولی برنامهمم به شدت کند شده، میشه راهنمایی کنید
   
  ----
  پاسخ : این کار اندکی جای بحث دارد ، مثلا در Ajax وقتی قرار باشد اگر کاربر لاگین نبود یا دسترسی نداشت ، چه می کنید ؟. من میدانم میخواهید چکار کنید ، ولی برای انجام این کار ، باید MVC 5 و داستانهای Controller را به درستی درک کرده باشید و در خیلی از جاها هم ممکن است اندکی دستتان را بند کنم. من این کار را برای خودم انجام داده ام ، ولی چیزی نیست که با مقاله و ... بشود به کسی یاد داد . داستانی است طولانی . 
 • ناشناس
  1395/02/15 - 09:31:51

  0
  0
  ممنون از راهنماییتون دقیقا یکی از مشکلات من در این روش ای جکس هست که فعلا مجبور شدم در صورتی ای جکسی بودن درخواست، همیشه اجازه دسترسی بدم متاسفانه کاری که خودتون انجام دادید رو امکانش هست روال کلی که انجام دادید رو بفرمایید به چه صورتی بوده؟ من در این رابطه هرچی هم سرچ کردم هیچ منبعی پیدا نکردم
   
  --
  پاسخ : شما باید Javascript را درگیر و پیام خطای Custom در Controller تولید و با خواندن آن توسط JS ها متوجه شوید الان دسترسی وجود ندارد. این کار هم مصیبتهای خودش را خواهد داشت . متاسفانه این را دیگر در وب سایت نمیشود توضیح داد چون دردسر زیاد دارد . من اگر جای شما بودم ، MVC را به عنوان هسته استفاده میکردم و به سراغ AngularJS میرفتم . اینطوری میزان درد و خونریزی کمتری در پروژه های Custom و بزرگ خواهید داشت ، ولی یادگیریش کمی سخت است. 
 • ناشناس
  1395/02/15 - 10:41:54

  0
  1
  سپاس. فقط من قسمتی که فرمودید "MVC را به عنوان هسته استفاده میکردم " رو متوجه نشدم منظورتون رو؟ بعد من با انگولار اشنایی دارم اگر سورسی در رابطه با این موضوعی که فرمودید هم وجود داره ممنون میشم بفرمایید
ارسال نظر