• بررسی چگونگی ایجاد Custom Tag Helper در ASP.NET MVC Core - قسمت سوم
بررسی چگونگی ایجاد Custom Tag Helper در ASP.NET MVC Core - قسمت سوم
1395/02/20 - 11:17:27 // MVC 5 & 6 // 0 نظر // 5033 بازدید

در قسمت قبلی ، اولین Tag Helper را ایجاد کردیم ، ولی چیزی که ایجاد شد خیلی اولیه و ساده به نظر میرسید و ضمنن نسبت به Tag Helper های موجود در خود MVC یکسری کمبودها داشت .

بسمه تعالی

بررسی چگونگی ایجاد Custom Tag Helper در ASP.NET MVC Core - قسمت سوم

در قسمت قبلی ، اولین Tag Helper را ایجاد کردیم ، ولی چیزی که ایجاد شد خیلی اولیه و ساده به نظر میرسید و ضمنن نسبت به Tag Helper های موجود در خود MVC یکسری کمبودها داشت . در این قسمت قصد داریم یکسری تغییرات اعمال کنیم و شکل و امکانات این ماهیت تولید شده را طوری تغییر دهیم که به کاربردی تر و شبیه تر به Default Tag Helper ها گردد.

خوب یک پروژه جدید ایجاد میکنیم تا همه چیز شسته و رفته تر باشد . نام پروژه را MVC_TagHelper بگذارید .

نوع پروژه را Empty انتخاب کنید .

قسمت Dependencies در Project.Json را به شکل زیر قرار دهید .

بدنه فایل Startup.cs را بر اساس مفاهیمی که در مقالات Core 1 داشتیم و دیگر بلد هستید مطابق زیر قرار دهید .

برای این پروژه به مقداری Data که از سمت Model بیاید نیاز داریم ، برای اینکار در Model یک Product ایجاد کنید و چند رکورد به صورت دستی در آن ایجاد میکنیم.

وقتی پای دیتای ارسالی از سمت سرور وسط باشد ، در 99% موارد به Controller نیاز داریم .در اینجا فقط یک متد ساده سبب ارسال دیتا به View خواهد شد .

یک فولدر به نام CustomTagHelpers درون پروژه ایجاد می کنیم و یک کلاس به نام TableTagHelper درون آن خواهیم ساخت .

کلاس من باید از کلاس TagHelper ارث بری کند .

خوب حالا اصلن اجازه بدید بیینیم وظیفه این Helper چیست . این Helper باید مقادیر Model را که در اینجا لیست Product است را بگیرید و آنها را درون یک HTML Table نمایش دهد . پس در نتیجه باید یک مفهوم جدید در مورد Tag Helper ها یاد بگیریم و آن هم پارامتر ورودی داشتن Tag Helper هاست . این مفهوم دقیقن مشابه مثلن asp-for در Default Tag Helper هاست و باید چیزی مشابه آن بسازیم .

خوب در اینجا با استفاده از بخش اول که عبارت table را وارد کردیم ، از این به بعد از View باید با نام table و با پارامتر ورودی Model از این Tag Helper استفاده کنیم. الان به ModelExpression دقت کنید که این HTMLattribute به آن Assign شده است . خوب حالا به بدنه ProcessAsync دقت کنید .

ابتدا Model به یک IEnumerAble تبدیل شده و بعد هم یک Loop ساده سبب تولید یک توپ String و ارسال آن به خروجی گشته است . حالا استفاده از آن را در Index View میبینیم.

خوب همانطور که پیداست ، Model را به عنوان ورودی source-model ارسال کردیم و حاصل اجرا به شکل زیر خواهد بود .

خوب حالا فرض کنید به AngularJS هم مسلط شده باشید و با ترکیب این قابلیت و Angular ببینید چه بسته های آماده مانند Component میتوانید ایجاد کنید . ترکیب اینها با هم روخروجیهایی رویایی بوجود خواهند آورد .

دقت کنید که حتی میتوانید Form ها را استفاده از این قابلیت ، یعنی Tag Helper ها بسازید. اصولن مفهوم Partial View و Tag Helper در موارد زیادی همپوشانی دارد و میتوانند به جای یکدیگر استفاده شوند .

دانلود سورس پروژه

علی کلاهدوزان
معرفی نویسنده : علی کلاهدوزان

سلام بر دوستان ،
شاید رایج است به عنوان پروفایل کاربر ، چند خطی راجع به خودم بنویسم ، ولی وضعیت کاری و سوابق من با یک جستجوی ساده در گوگل مشخص خواهد شد ، لذا سرتان را با مطالب بی مورد به درد نیاورم بهتر است . اگر نکته خاصی لازم بود بدانید در قسمت "ایلیا سافت در یک نگاه" به احتمال زیاد یافت خواهد شد . جزئیات بیشتر را سوال کنید ، آدرس ایمیل Ali@Kolahdoozan.com همیشه جوابگوی شماست .امیدوارم از مطالب سایت استفاده کرده باشید . شاد و پیروز باشید .

امتیاز به مطلب
           
نظرات کاربران
ارسال نظر